کاشت، برداشت و فرآوری کنجاله کلزا

مزرعه کلزا گل های کلزا روغن کلزا کنجاله کلزا

کلزا یکی از رایج ترین دانه های روغنی در جهان است. تولید جهانی روغن کلزا در 10 سال گذشته 23 درصد افزایش یافته است. کنجاله کلزا محصول فرعی فرآیند تولید روغن کلزا و منبع ارزشمندی از پروتئین و مواد مغذی برای خوراک دام و طیور است.

طبق تحقیقات صورت گرفته، کنجاله کلزا به طور معمول حاوی 36 تا 38 درصد پروتئین است و منبع خوبی از اسیدهای آمینه ضروری است که آن را به یک عنصر ایده‌آل برای خوراک دام و طیور تبدیل می‌کند. کنجاله کلزا می‌تواند به عنوان جایگزینی برای کنجاله سویا در فرمولاسیون خوراک دام استفاده شود. کنجاله کلزا باعث تولید شیری با محتوای پروتئین بالاتر می‌شود (یک مزیت مهم برای پنیرسازی) و گاوها در استفاده از پروتئین کلزا متان روده‌ای کمتری تولید می‌کنند.

 

صدها گونه کلزا در هر کشوری وجود دارد که با شرایط آب و هوایی محلی سازگار است و به طور گسترده رشد کرده است. در حال حاضر کشاورزان دو نوع اصلی کلزا را کشت می‌کنند؛ زمستانه و بهاره.

تفاوت بین این دو این است که کلزای زمستانه نسبت به دمای سرد تحمل بیشتری دارد اما در برابر خشکسالی آسیب‌پذیرتر است. علاوه بر این، کلزای زمستانه بازده بیشتری دارد.

شرایط آب و هوایی مورد نیاز برای رشد کلزای بهاره و زمستانه بسیار متفاوت است. خطر کمتری در رشد کلزای بهاره وجود دارد، زیرا تأثیر منفی احتمالی هوای زمستان منتفی است و فصل رشد کوتاه‌تر است. بنابراین، می‌توان آن را در مناطق شمالی‌تر و در مناطقی که تحت تأثیر آب و هوای قاره‌ای قرار دارد، کشت کرد. شرایط آب و هوایی مناسب برای رشد کلزا در مناطقی با رطوبت نسبی بالا، بارندگی شدید و دمای رشد سردتر به بهترین وجه برآورده می‌شود. نوسانات زیاد در عملکرد کلزای بهاره در شرایط گرم قاره‌ای ناشی از کمبود رطوبت و آلودگی شدید آفات است. دمای جوانه‌زنی کلزا 2 تا 3 درجه سانتی‌گراد است. کلزای بهاره می‌تواند یخبندان‌های کوتاه مدت تا 5- درجه سانتی‌گراد را تحمل کند.

در مقایسه با شرایط اقلیمی، نیاز کلزای بهاره به خاک بسیار کمتر است. آنها تقریباً مشابه کلزاهای زمستانه هستند. بهتر است کلزا در خاک‌هایی با محتوای هوموس متوسط و اسیدیته مطلوب (pH = 6.2 – 7.0) رشد کند. عملکرد خوب کلزا در خاک‌های لومی نرم به دست می‌آید. کشت کلزای بهاره در خاک‌هایی با رطوبت راکد توصیه نمی‌شود. خاک‌های شنی که از نظر رطوبت خاک ضعیف هستند نیز مناسب نیستند، به ویژه در مناطق بسیار خشک.

در ادامه به مراحل کاشت، برداشت و تولید کنجاله کلزا اشاره می‌شود:

 

کاشت

کلزا معمولاً در بهار یا پاییز کاشته می‌شود. بهترین زمان برای کاشت کلزا به شرایط آب و هوایی و خاک بستگی دارد. دمای ایده آل خاک برای کاشت کلزا بین 10 تا 15 درجه سانتی‌گراد (50 تا 59 درجه فارنهایت) است. بذرهای کلزا باید در عمق 1.5 تا 2.5 سانتی متر (0.6 تا 1 اینچ) در ردیف‌هایی با فاصله 15 تا 23 سانتی‌متر (6 تا 9 اینچ) کاشته شوند.

 

رشد

گیاهان کلزا برای رشد به رطوبت، مواد مغذی و نور خورشید کافی نیاز دارند. بسته به تنوع و شرایط رشد، معمولاً در 90 تا 120 روز بالغ می‌شوند. در طول فصل رشد، نظارت بر گیاهان از نظر آفات و بیماری‌ها و استفاده از کودها و علف‌کش‌ها در صورت نیاز بسیار مهم است.

در اینجا مراحل اصلی رشد کلزا آورده شده است:

 

  1. جوانه زنی

این مرحله‌ای است که لپه‌ها از سطح خاک بیرون می‌آیند.

  1. رشد برگ

در این مرحله رشد کلزا اولین برگ‌های گیاه ظاهر می‌شود و تا باز شدن 9 برگ یا بیشتر ادامه می‌یابد.

  1. تشکیل شاخه‌های جانبی

این مرحله آغاز رشد ساقه جانبی است و تا زمانی که 9 شاخه جانبی یا بیشتر ظاهر شود ادامه می‌یابد.

  1. کشیدگی ساقه

در این مرحله رشد کلزا، میانگره‌هایی به طور قابل مشاهده و گسترش یافته ظاهر می‌شود و تا زمانی که 9 میانگره یا بیشتر قابل مشاهده باشند ادامه دارد.

  1. ظهور گل آذین

این مرحله زمانی شروع می شود که جوانه‌های گل گیاه از بالا نمایان شوند (“جوانه سبز”). ظهور اولین گلبرگ‌ها پایان مرحله را نشان می‌دهد.

  1. گلدهی

این مرحله ای است که اولین گل کلزا باز می شود و تا زمانی که 50 درصد از گل‌های روی شاخه اصلی باز شده و گلبرگ‌های قدیمی ریزش کنند، ادامه می یابد.

 

  1. توسعه میوه

در این مرحله غلاف گیاهان کلزا به اندازه نهایی خود می رسد. این مرحله تا زمانی که بیش از 80 درصد غلاف ها به اندازه نهایی برسند ادامه می یابد.

 

  1. رسیدن

این مرحله رشد کلزا نشان دهنده آغاز رسیدن است و زمانی که بیش از 80 درصد غلاف‌ها رسیده و دانه‌ها تیره و سفت شوند به پایان می رسد.

 

  1. پیری

این مرحله‌ای است که گیاه می‌میرد و خشک می‌شود.

مراحل رشد گیاه کلزا دانه روغنی کلزا جوانه کلزا دانه خشک کلزا

 

برداشت

کلزا معمولاً در اواخر تابستان یا اوایل پاییز زمانی که غلاف های بذر بالغ شده و قهوه‌ای شده‌اند برداشت می‌شود. توصیه می‌شود برداشت کلزا زمانی انجام شود که 60 تا 75 درصد دانه‌ها از سبز به قهوه‌ای یا سیاه تغییر رنگ داده‌اند. بوته‌ها را باید در سطح زمین بغلتانید یا برش دهید و قبل از ترکیب به مدت 5 تا 10 روز در مزرعه بگذارید تا خشک شوند.

پردازش و فرآوری

زمانی که دانه‌های کلزا برداشت شدند، به کارخانه فرآوری دانه‌های روغنی فرستاده می‌شوند و در آنجا تمیز، خرد و فشرده می شوند تا روغن استخراج شود. مواد باقی‌مانده که به عنوان کنجاله کلزا شناخته می‌شود، سپس برای حذف روغن باقی‌مانده و ایجاد اندازه ذرات یکنواخت مناسب برای خوراک دام، پردازش می‌شود.

برای اطمینان از کیفیت و ایمنی کنجاله کلزا، پیروی از روش‌های مناسب کاشت، برداشت و فرآوری بسیار مهم است. کشاورزان و فرآوری‌کنندگان باید استانداردها و دستورالعمل‌های لازم را رعایت کنند تا از نگهداری و حمل و نقل مناسب کنجاله کلزا اطمینان حاصل کنند.

پردازش سنتی

تمیز کردن

ابتدا دانه کلزا به طور کامل تمیز می‌شود تا “بارگیری” دانه های علف‌های هرز، ساقه ها، غلاف ها و سایر موادی که ممکن است در هنگام برداشت کلزا برداشت شوند، پاک شود.

حرارت دادن و پوسته پوسته شدن

کلزا قبل از استخراج حرارت داده و پوسته‌پوسته می‌شود تا روغن بیشتری آزاد شود. دما در خشک‌کن دانه کمی افزایش می‌یابد تا از خرد شدن آن جلوگیری شود. سپس دانه از طریق غلتک‌ها عبور داده می‌شود تا به آرامی دیواره‌های سلولی پاره شود و دانه به ضخامت مناسب پوسته شود.

پخت بذر

سپس تکه‌ها از یک سری درام‌های حرارتی یا اجاق‌های پشته‌ای عبور می‌کنند. این کار سلول‌های بیشتری را پاره می‌کند و ویسکوزیته روغن و رطوبت پوسته ها را برای فرآیندهای پیش رو بهینه می‌کند. پختن، همچنین از خراب شدن محصولاتی که می‌تواند بر کیفیت تأثیر بگذارد جلوگیری می‌کند.

فشار دادن

پس از آن، تکه‌های پخته شده از طریق یک سری پرس‌های پیچ یا اخراج‌کننده‌ها برای پرس ملایم عبور می‌کنند. این فرآیند بیشتر روغن را خارج می‌کند و بقیه دانه را به شکل کیک فشرده می کند.روغن کلزا مرحله روغن گیری از دانه کلزا فشردن دانه های کلزا

استخراج با حلال

برای خارج کردن روغن باقیمانده، کیک پرس را داخل دستگاه استخراج می‌گذارند و با حلالی به نام هگزان اشباع می‌کنند. حلال از طریق کیک نفوذ می‌کند و تقریباً تمام روغن باقی‌مانده را خارج می‌کند. سپس هگزان از روغن و مواد جامد خارج می‌شود، مجددا مورد استفاده قرار می‌گیرد و بازیافت می‌شود.

پالایش و فرآوری بیشتر روغن کلزا

روغن کلزای خام برای بهبود رنگ، طعم و ماندگاری بیشتر تصفیه می‌شود. آب و اسیدهای آلی ممکن است برای حذف لیپیدها، اسیدهای چرب آزاد و ذرات ریز کنجاله استفاده شوند. رنگدانه‌ها با عبور روغن از فیلتری حاوی خاک رس طبیعی حذف می‌شوند (فرایندی که “سفیدکننده” نامیده می شود، اگرچه از سفیدکننده استفاده نمی‌شود). مرحله آخر حذف هرگونه بو یا ترکیبات نامطبوع با تقطیر با بخار است.

در این مرحله، روغن کلزا آماده بسته‌بندی و فروش به عنوان روغن پخت و پز یا فرآوری بیشتر در طیف وسیعی از محصولات مصرفی و تجاری است.

پردازش غذا

پس از حذف روغن، مواد جامد باقیمانده به کنجاله کانولا، یک منبع پروتئینی مورد استفاده در خوراک دام، تبدیل می‌شوند. کنجاله باقی‌مانده در سینی‌های گرم شده قرار می‌گیرد و بخار تزریق می‌شود – فرآیندی که برشته کردن نامیده می‌شود – تا حلال باقی‌مانده را خارج کند. پس از خنک شدن، خشک شدن و دانه‌بندی شدن، می‌توان آن را فشرده و گلوله کرد یا مستقیماً به صورت پوره به انبار فرستاد.

در طول فرآوری کلزا، دما و سایر عوامل باید به دقت کنترل شوند تا از کیفیت اطمینان حاصل شود. در طول پخت دانه و برشته کردن غذا، دما باید به سرعت افزایش یابد تا یک آنزیم از بین برود. با این حال، اگر دما برای مدت طولانی بیش از حد بالا باشد، پروتئین ممکن است آسیب ببیند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.