تغذیه گاوهای شیری در دوره های مختلف شیردهی

نیاز به مواد مغذی در مرحله شیردهی و بارداری متفاوت است. برای دستیابی به تولید، تولید مثل و سلامت گاوهای شیری می توان پنج مرحله تغذیه مجزا را تعریف کرد:

اوایل شیردهی

0 تا 70 روز (اوج تولید شیر) پس از زایمان (پس از زایمان).

حداکثر مصرف ماده خشک

70 تا 140 روز (کاهش تولید شیر) پس از زایمان.

اواسط و اواخر شیردهی

140 تا 305 روز (کاهش تولید شیر) پس از زایمان.

دوره خشکی

60 تا 14 روز قبل از شیردهی بعدی.

دوره انتقال یا نمای نزدیک

14 روز قبل از پایین رفتن ساق پا.

فاز 1

 اوایل شیردهی: 0 تا 70 روز پس از زایمان.

تولید شیر در این دوره به سرعت افزایش می یابد و 6 تا 8 هفته پس از زایمان به اوج خود می رسد. مصرف خوراک با نیازهای مواد مغذی برای تولید شیر، به ویژه برای انرژی، هماهنگ نیست و بافت بدن برای تامین انرژی مورد نیاز برای تولید شیر بسیج می شود. تنظیم نسبت شیردهی گاو یک روش مدیریتی مهم در اوایل شیردهی است. افزایش روزانه حدود نیم کیلوگرم غلات پس از زایمان، مصرف مواد مغذی را افزایش می دهد و در عین حال مشکلات ناشی از تغذیه و اسیدوز را به حداقل می رساند. سطوح بیش از حد غلات (بیش از 60٪ از کل ماده خشک) می تواند باعث اسیدوز و درصد کم چربی شیر شود. سطح فیبر در جیره کل نباید کمتر از 18% ADF و 28% NDF باشد. علوفه باید حداقل 21 درصد NDF یا حدود 75 درصد از کل NDF جیره را فراهم کند.

(NDF مخفف “Neutral Detergent Fiber” به معنای فیبر پاک کننده خنثی؛ قسمتی از خوراک را نشان می دهد که از اجزای ساختاری مانند سلولز، همی سلولز و لیگنین تشکیل شده است. این شامل دیواره های سلولی گیاه و سایر مواد فیبری است که گاوهای شیری مصرف می کنند. NDF در رژیم غذایی ضروری است زیرا حجم زیادی را فراهم می کند، به عملکرد شکمبه کمک می کند و به حفظ سلامت گوارشی مناسب در گاوها کمک می کند.)

( و ADF مخفف “Acid Detergent Fiber” به معنای فیبر پاک کننده اسیدی است. ADF زیرمجموعه ای از NDF است و نشان دهنده اجزای غیر قابل هضم تر خوراک، عمدتاً سلولز و لیگنین است. محتوای ADF در خوراک برای ارزیابی قابلیت هضم جیره مهم است. سطوح بالای ADF نشان می دهد که خوراک حاوی نسبت بیشتری از فیبر کمتر قابل هضم است که می تواند بر مصرف مواد مغذی و تولید شیر تأثیر بگذارد.)

پروتئین یک ماده مغذی حیاتی در اوایل شیردهی است. برآوردن یا فراتر از نیازهای پروتئین خام در این دوره به تحریک مصرف خوراک کمک می کند و امکان استفاده کارآمد از بافت متحرک بدن برای تولید شیر را فراهم می کند. ممکن است نیاز باشد جیره‌ها حاوی 19 درصد یا بیشتر پروتئین خام باشند تا در این دوره نیازها را برآورده کنند. نوع پروتئین (تجزیه پذیر یا تجزیه ناپذیر) و مقدار پروتئینی که باید تغذیه شود به مواد تشکیل دهنده جیره، روش تغذیه و پتانسیل تولید شیر گاو بستگی دارد.

برای افزایش مصرف مواد مغذی:

علوفه با کیفیت بالا را به عنوان تغذیه به دام بدهید.

بعد از زایش، مصرف غلات را با سرعت ثابت افزایش دهید.

اضافه کردن چربی (0.35 تا 0.5 کیلوگرم در گاو در روز) به رژیم غذایی را در نظر بگیرید.

مرحله 2: حداکثر مصرف DM: دوم 10 هفته پس از زایمان.

(“DM” یا همان Dry Matter به “ماده خشک” اشاره دارد. ماده خشک یک مفهوم اساسی در تغذیه گاوهای شیری است و به بخش جامد و بدون آب خوراک یا علوفه اشاره دارد.)

گاوها باید تا زمانی که ممکن است در اوج تولید نگهداری شوند. مصرف خوراک نزدیک به حداکثر است و می تواند نیازهای غذایی را تامین کند. گاوها دیگر نباید وزن بدن خود را کاهش دهند و وزن خود را حفظ کنند یا اندکی افزایش دهند.

مصرف غلات می تواند به 2.5 درصد وزن بدن گاو برسد، اما نباید از آن تجاوز کند (600 کیلوگرم گاو می تواند تا 7 کیلوگرم DM از غلات مصرف کند). افزودن غلات یا خوراک‌های حاوی فیبر قابل هضم بالا به جیره ممکن است برای کمک به حفظ محیط بهینه شکمبه در زمانی که این سطوح بالای (55 تا 60 درصد DM جیره) غلات تغذیه می‌شوند، ضروری باشد. به طور کلی، جیره نباید بیش از 40٪ NFC داشته باشد. کیفیت علوفه همچنان باید با مصرف حداقل 1.5 درصد وزن بدن گاو (بر اساس DM) بالا باشد تا عملکرد شکمبه و آزمایش چربی طبیعی حفظ شود. مشکلات بالقوه در این دوره شامل کاهش یا کاهش سریع تولید شیر، آزمایش کم چرب، گرمای خاموش (بدون گرمای مشاهده شده) و کتوز است.

برای به حداکثر رساندن دریافت مواد مغذی:

علوفه و غلات را چند بار در روز تغذیه کنید.

با بالاترین کیفیت خوراک موجود دام را تغذیه کنید.

اوره را به 100 گرم در هر گاو در روز محدود کنید.

فاز 3: اواسط تا اواخر شیردهی: 140 تا 305 روز پس از زایمان.

این مرحله ساده ترین راه برای مدیریت است. تولید شیر در حال کاهش است، گاو باردار است و دریافت مواد مغذی به راحتی نیازها را برآورده می کند یا از آن فراتر می رود. تغذیه غلات باید در حدی باشد که نیازهای تولید شیر را برآورده کند و جایگزین وزن از دست رفته بدن در اوایل شیردهی شود. گاوهای شیرده نسبت به گاوهای خشک به غذای کمتری برای تقویت بافت بدن نیاز دارند. گاوهای جوان باید برای رشد مواد مغذی بیشتری دریافت کنند (دو ساله، 20 درصد بیشتر، 3 ساله، 10 درصد بیشتر).

تولید شیر باید به آرامی با کاهش 8 تا 10 درصدی در ماه کاهش یابد. از تهویه بیش از حد گاوها خودداری کنید.

نمک: 0.5٪ از DM جیره یا 1٪ از مخلوط غلات.

مواد معدنی: تقریباً 1% از مخلوط غلات باید یک ماده معدنی کلسیم- فسفر باشد.

اوره: حداکثر 200 گرم اوره در روز یا 1% از مخلوط غلات.

ویتامین‌ها: مکمل‌های A، D و E در جیره‌های غذایی برای برآوردن نیازها.

شکل جیره: علوفه و غلات را نباید خیلی ریز خرد یا آسیاب کرد.

فاز 4: دوره خشکی: 60 تا 14 روز قبل از گوساله.

دوره خشکی مرحله مهمی از چرخه شیردهی است. یک برنامه خوب و سالم گاو خشک می تواند تولید شیر را در طی دوره شیردهی بعدی افزایش دهد و مشکلات متابولیک را در زایش یا بلافاصله پس از آن به حداقل برساند. طول دوره خشکی بهینه از حیوانی به حیوان دیگر متفاوت است، اما به طور کلی، توصیه می شود بین 45 تا 60 روز باشد. دوره های خشک کمتر از 45 روز و بیشتر از 60 روز باعث کاهش تولید شیر در شیردهی بعدی می شود.

دوره های خشک کوتاه اجازه نمی دهد که پستان به طور کامل بهبود یابد و دوره های طولانی خشکی منجر به شرطی شدن بیش از حد گاوهای خشک می شود. گاوهای خشک (گاوهایی که شیرده نیستند و در دوره منتهی به زایش هستند) در طول دوره خشکی خود وضعیت یا وزن زیادی پیدا کرده اند. این امر می تواند زمانی اتفاق بیفتد که گاوها در این مرحله غذا یا انرژی زیادی دریافت کنند. استراحت بیش از حد می تواند عواقب منفی برای سلامت گاو و تولید شیر در شیردهی بعدی داشته باشد. این امر می تواند منجر به مشکلات متابولیک شود و ممکن است باعث کاهش تولید شیر در دوره شیردهی بعدی شود.

یک برنامه تغذیه خشک گاو جدا از گاوهای شیرده مورد نیاز است. جیره‌ها باید به گونه‌ای تنظیم شوند که نیازهای غذایی گاوهای خشک را برآورده کنند: نگهداری بدن، رشد جنین، و جایگزینی وزن اضافی بدن که در فاز 3 جایگزین نشده است. مصرف DM نزدیک به 2٪ وزن بدن گاو خواهد بود. مصرف علوفه باید حداقل 1% وزن بدن یا 50% DM جیره باشد. تغذیه غلات باید بر اساس نیاز باشد اما از 1% وزن بدن تجاوز نکند. معمولاً در اکثر برنامه های تغذیه گاو خشک، نیمی از 1 درصد وزن بدن در غلات تغذیه شده روزانه کافی است. محدود کردن مقدار خوراک DM ارائه شده به کمتر از 2 درصد وزن بدن ممکن است زمانی ضروری باشد که جیره فقط حاوی سیلاژ ذرت یا سایر خوراک های پر انرژی باشد تا از تهویه بیش از حد گاوها جلوگیری شود. تغذیه علوفه با کیفیت پایین مانند ساقه ذرت یا یونجه علف ترجیح داده می شود تا تغذیه محدود شود. اگر لازم است تغذیه را محدود کنید، مطمئن شوید که جیره متعادل است تا تمام مواد مغذی را در مقادیر صحیح تامین کند.

نیازهای کلسیم و فسفر را برآورده کنید، اما از مصرف بیش از حد زیاد خودداری کنید. مصرف کلسیم 60 تا 80 گرم و دریافت فسفر 30 تا 40 گرم برای اکثر گاوها کافی است. جیره خشک گاو بیش از 0.6 درصد کلسیم و 0.4 درصد فسفر (بر اساس DM) مشکلات تب شیر را افزایش می دهد. برای بهبود بقای گوساله و کاهش مشکلات جفت باقیمانده و تب شیر، مقادیر کافی ویتامین A، D و E را در جیره غذایی تامین کنید. مواد معدنی کمیاب، از جمله سلنیوم برای اکثر تولیدکنندگان، باید به اندازه کافی در جیره گاوهای خشک تکمیل شود.

مشکلاتی مانند تب شیر، جابجایی شیردان، جفت باقیمانده، سندرم کبد چرب، تشکیل کبد چرب، کم اشتهایی، و سایر اختلالات و بیماری های متابولیک در گاوهای چاق در هنگام خوشبو شدن شایع است.

عوامل کلیدی مدیریت معمولاً مشاهده وضعیت بدن گاوهای خشک و تنظیم تغذیه انرژی در صورت لزوم است. تامین نیازهای مواد مغذی و اجتناب از تغذیه بیش از حد. تغییر به جیره انتقالی که از 2 هفته قبل از زایمان شروع می شود.

اجتناب از مصرف بیش از حد کلسیم و فسفر. محدود کردن نمک به 300 گرم و محدود کردن سایر مواد معدنی مبتنی بر سدیم در جیره گاو خشک برای کاهش مشکلات پستان.

فاز 5: دوره انتقال: 14 روز قبل از پایین آمدن گوساله.

برنامه تغذیه گاوهای خشک انتقالی یا نزدیک برای تنظیم گاوهای خشک و تلیسه های بهار با جیره شیردهی و جلوگیری از مشکلات متابولیک حیاتی است. مقداری از غلات، اگر قبلاً تغذیه نشده باشد، باید از دو هفته قبل از تازه کردن تغذیه شود. تغذیه غلات برای شروع تغییر جمعیت باکتری های شکمبه از یک جمعیت هضم تمام علوفه به جمعیت مخلوطی از دستگاه هاضم علوفه و غلات ضروری است. افزودن برخی مواد مورد استفاده در جیره شیردهی در این دوره استرس ناشی از تغییرات جیره پس از زایمان را به حداقل می رساند. برخی از استراتژی های مدیریتی پیشنهادی در این دوره عبارتند از:

تهیه 2.5 تا 435 کیلوگرم غلات برای سازگاری میکروب های شکمبه با کربوهیدرات های قابل تخمیر و تحریک تشکیل پاپیلای شکمبه. منابع دانه اضافه شده به صورت جداگانه یا به عنوان بخشی از TMR شیرده تغذیه می شوند.

پروتئین در جیره را بین 14 تا 15 درصد DM جیره افزایش دهید. تغذیه مقداری از این پروتئین اضافی به شکل پروتئین تجزیه ناپذیر ممکن است در تامین اسیدهای آمینه برای رشد جنین مفید باشد.

چربی موجود در جیره را به 100 گرم محدود کنید. تغذیه با چربی زیاد باعث کاهش مصرف DM می شود.

برای تحریک نشخوار 2.7 تا 4.5 کیلوگرم یونجه بلند در جیره نگهداری کنید. اگر سیلاژ ذرت یا TMR شیردهی تغذیه شود، مقدار DM را به 1% وزن بدن محدود کنید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.